Atgal į pirmykštę santvarką?

Jau seniai išgirdau labai smagią mintį, bet vis delsiau ja pasidalinti su skaitytojais. O ji paprasta: žmonės nieko naujo nesukuria, o dabartinis asmeninių dalykų atskleidimas internete yra tiesiog grįžimas į pirmykštę bendruomeninę santvarką, kurioje nebuvo paslapčių.

Kiek šioje mintyje yra tiesos – nežinau. Tačiau esu linkęs sutikti bent iš dalies. Pagalvokite, gyvena gentis urve, čia pat valgo, čia pat š…, čia pat vaikus daro. Na, gal ne taip viską čia pat, tačiau paslapčių tikrai buvo mažiau.

Tik vėliau ėmė atsirasti paslapčių šydai. Na, o šiuo metu? Kai pagalvoji, tai internete apie žmogų gali rasti velniškai daug informacijos. Ne paslaptis ką jis veikia laisvalaikiu, ką mėgsta, kokios mintys kamuoja. O drąsiausių žmogelių ir kiekvieną kūno išlinkį gali pamatyti.

Keista situacija – kuriame vis naujesnes technologijas, o privatumo prasme grįžtame į pradžią. Tokį pokytį smagiai apibūdino Valdas Lopeta „Verslo klasėje“: „Kai kas mano gyvenime pasikeitė. Gatvėje sutikęs pažįstamą žmogų jau nebegirdžiu įprasto: „Kaip sekasi?“ Manęs iškart teiraujasi, kaip prabėgo savaitgalis pajūryje, ar jau susiremontavau automobilį, pagiria gražias nuotraukas iš Bolivijos…“

Taigi pavojingas toks grįžimas, ar ne, manau, pamatysime po kokio dešimtmečio.

5 komentarai

  1. jei neteko susidurti (o gali tekti) su Marshall McLuhan knyga „Kaip suprasti medijas“, tai ten autorius tą pačią mintį dėstė. Jis jis savo laiką pralenkusias idėjas rašė dar kuomet internetas tebuvo tik dviejų universitetų kompiuterių tinklas, todėl ta visuotinė ir į pirmykšte bendruomnenę žmoniją apjungusi medija, anot jo, yra elektra.
    Kaži, ką jis būtų rašęs šiais laikais.

  2. Teko šią knygą skaityti. Dabar gerai nebepamenu ar ten buvo pati pirmykštė visuomenė minima, tačiau visų medijų siejimas su kūno pratesimu – tikrai lenkė laiką. Nuspėjo internetą, tskant.

  3. Ką turi galvoje sakydamas: „žmonės nieko naujo nesukuria“ ir „Keista situacija – kuriame vis naujesnes technologijas“ ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>